Ubiquiti AirMAX dünyasında yeni olan kullanıcılar için, öncelikle  dış mekan bağlantıları için en iyi frekansı ve kanal genişliğini nasıl seçeceklerini açıklayan Ubiquiti airMAX – En İyi Kanalı Bulmak için airView Nasıl Kullanılır makalemizi okumaları şiddetle tavsiye edilir .

AirMAX AC ürünlerimiz aynı temel kuralları izler, ancak kablosuz bağlantıdan en iyi şekilde yararlanmak için dikkate alınması gereken bazı ayrıntılar vardır. Aşağıdaki bölümlerde, genişliklerine bağlı olarak ve her senaryo için en iyisi olan kanalların farklı özelliklerini açıklayacağız.

Dar Kanallar

Dar kanallar, 20 MHz’e eşit veya daha dar kanallardır. Daha iyi radyo hassasiyeti ve daha iyi Sinyal-gürültü oranı (SNR) sunarlar, bu da onları gürültüye karşı daha az duyarlı hale getirir, dolayısıyla daha iyi güvenilirliğe, ancak “daha düşük teorik verime” sahiptir. “Daha düşük teorik verimi” vurguluyorum, çünkü daha az bant genişliğine sahip olsalar da, bu teoride maksimum verimi azaltacak olsa da, çoğu durumda en yüksek SNR seviyesi daha geniş kanallardan daha yüksek veri hızları ve daha istikrarlı bir performans elde etmeye yardımcı olur.

Bununla birlikte, 802.11ac’de bu kanallar yalnızca 11ac’ye kadar MCS8 (2 uzamsal akış) veri hızlarını görüşebilir; bu, en yüksek verime ihtiyacınız varsa ve bağlantınız çok yüksek bir sinyal gücüne sahipse önemli bir faktör olabilir. Dar kanallar, video gözetimi, VOIP ve PtMP sistemleri kullanarak orta hızlı planlar sunan WISP’ler için idealdir.

Orta Kanallar

Orta kanallar (30MHz ile 50MHz arasında), çok yüksek verimin gerekli olduğu ve alanın parazit seviyesinin düşük olduğu çoğu durumda muhtemelen en iyi seçimdir. Genellikle PtP ağları için iyi bir alternatiftir ve dar ve geniş kanallar arasında dengeli bir seçenek sunar.

30MHz kanalların yalnızca 11ac MCS8 (2 uzamsal akış) oranlarını desteklediğini unutmamak önemlidir. Öte yandan 40MHz ve 50MHz kanallar, 11ac MCS9 (2 uzamsal akış) veri oranlarını destekler. Orta kanallar, yüksek performanslı PtP bağlantıları ve yüksek hızlı PtMP ağları için idealdir.

Geniş Kanallar

Geniş kanallar (60MHz ve 80MHz), en yüksek verim deneyimini sunar. 11ac’ye kadar MCS9 veri hızlarını ve 450Mbps üzerinde verimi desteklerler. Ne yazık ki, bu kanallar kullanılan bant genişliği nedeniyle girişime karşı çok hassastır. Yalnızca çok yüksek sinyal gücünüz ve düşük parazitiniz olduğunda önerilir (bölgenizdeki RF spektrumunun airView kullanarak ne kadar temiz olduğunu görebilirsiniz). Geniş kanallar, en yüksek performanslı PtP bağlantıları için idealdir. PtMP ağları için önerilmez.

Spectrum’un Sorumlu Kullanımı

AirMAX cihazlarımız, 5 GHz’deki tüm kullanıcılar tarafından paylaşılan lisanssız bir bant kullanır. Müdahaleniz diğer kullanıcıları etkileyebilir. Etkiyi azaltmak (ve ağ güvenilirliğinizi artırmak) için, en yüksek verime ihtiyaç duymadığınız durumlarda dar kanallar kullanmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Bunun güzel bir örneği, 10 MHz’lik bir kanalın tam 1080p video akışı için fazlasıyla yeterli olduğu video gözetim sistemleri olabilir.

DİKKAT: Lütfen yerel yönetmeliklerinizi kontrol edin, farklı ülkeler belirli frekanslar ve kanal genişlikleri için farklı EIRP limitlerine sahip olabilir .