Ana Sayfa / Genel / UniFi Protect – Kamera Bağlantı Kesilmelerinde Sorun Giderme

UniFi Protect – Kamera Bağlantı Kesilmelerinde Sorun Giderme

UniFi Protect –  Kamera Bağlantısı Sorunları

Bu yazımız da, kurulumunu gerçekleştirdikten sonra görünür bir kısımda olumsuz bir neden olmaksızın kamera bağlantısının kesilmesi durumunda test edilebilmesi için çeşitli olanaklar sunduk. IR LED’lerin rastgele yanıp sönme probleminin yaygın sebepleri ise arızalanması veya kameranın TFTP modunda kalmasıdır.

UniFi Protect kameralar, çeşitli sebeplerle Koruma Denetleyicisinden ayrılabilir. En önemli sebeplerden biri de  kamera bağlantılarının kesilmesi, bir kablonun kesilmesi, bir anahtarın yeniden başlatılması, konfigürasyonların değiştirilmesi ve hatta bir elektrik kesintisi gibi ağda yapılan değişikliklerle kamera bağlantısının kesilmesine neden olacak sebepler arasında yer alır.

Bu sebeplerin yanı sıra bağlantının kesilmesinin sebeplerini daha detaylı inceleyebilmeniz için yazımızı okumalısınız.

Hatalı Kablo Altyapısı

UniFi Protect Hatalı kablolu problemi, kamera bağlantı noktasının kesilmesi veya rastgele yeniden kamera bağlantısının başlatılması dahil olmak üzere beklenmeyen cihazın tepkilerine neden olmuştur. Bir kamera ilk kurulduğunda başlangıçta bir ağ bağlantısı kurabilse bile, hasarlı veya güvenilmez bir sinyal yolu, parazit, titreşim, sıcaklık dalgalanmaları veya daha fazla aşınma ve yıpranma gibi harici faktörler kablolamayı etkileyene kadar ortaya çıkmayan sorunlar ortaya çıkarabilir.

Hatalı ağ kablolama sebeplerinin neden olduğu sorunları aşağıda sıralamak istedik:

  • Uzun kablolar (maksimum 100 metreyi aşan)
  • Kalitesiz veya hasarlı kablo kullanımı
  • Hatalı veya yanlış RJ45 sonlandırmaları
  • Uygun olduğunda dış mekan sınıfı STP kablosunu kullanmamak
  • Yanlış topraklama / ekranlama nedeniyle ESD hasarı

Yetersiz Güç Kaynağı

UniFi Protect Kameraların güvenilir bir şekilde çalışması için sabit bir güç kaynağına ihtiyacı vardır. Kamera yeterince güç almazsa, kamera düzensiz davranarak bağlantı kesilmesine neden olabilir.

Yeterli güç almayan bir kameranın yaygın bir belirtisi, cihazın gün batımı sırasında bağlantısının kesilmesi, çünkü kamera gece moduna geçecek ve böylece güç tüketimini iki katından fazla artıran IR LED’leri etkinleştirecektir. Ek olarak, tek bir güç kaynağı aynı anda birden fazla cihazı besliyorsa, elektrik kesintisi gibi soğuk bir başlatmadan sonra bir veya daha fazla cihaz düzgün şekilde başlatılamayabilir.

Sorunlu Kablosuz Bağlantı

Kamera bağlantısı kapsamında  bir G3-Micro örneğinde olduğu gibi kablosuz bir bağlantı aracılığıyla ağa bağlanırsa veyahut istemci olarak bir airMAX radyo gibi harici bir donanım içerisinde kullanırken, kurulan kablosuz bağlantının bağlantı içerisinde kararlı bir bağlantı kurduğunu doğrulamalıyız.

UniFi Protect Kamera bağlantısının kopmasına neden olabilecek bir kablosuz bağlantı sorunu belirlemeye yardımcı olabilmesi için kamera veya istemci radyosunun controller içerisinde daha yakınına taşımayı düşünebilirsiniz.

Kablosuz bağlantıyı iyileştirmek için şunları yapabilirsiniz:

  • Mesafeyi azaltmak ve kablosuz sinyali iyileştirmek için kamerayı veya AP’yi birbirine yaklaştırın.
  • Kamerayı veya AP’yi mikrodalgalar veya kablosuz telefon tabanları gibi parazit kaynaklarından uzaklaştırın.
  • Kablosuz ağ kanalını daha az kullanılan ve daha az ağ olan bir kanalla değiştirin. Daha az ağa sahip kanalları veya UniFi’nin yerleşik RF Ortamı taramasını tanımlamak için UBNT’nin WiFiman mobil uygulamasını ( iOS  ve Android için mevcuttur  ) kullanabilirsiniz.
  • Kablosuz ağ yükünü azaltmak ve bağlantı kalitesini iyileştirmek için ayrı bir kanala kameraya daha yakın ek bir AP kurun.
Ubiquiti Türkiye Resmi Distribütör için Tıklayınız..!

Hakkında editor

Bu habere de bakabilirisiniz

UniFi Access Point Cihazının Kabulü Nasıl Yapılır?

UniFi Access Point Cihaz Benimseme UniFi Access Pointler UniFi Controller içerisinde cihazların kurulumunu gerçekleştirebilirler.  UniFi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir