Ana Sayfa / Genel / UniFi – Selfrun Durumunu Yapılandırma

UniFi – Selfrun Durumunu Yapılandırma

UniFi – SELFRUN Durumunu Yapılandırma

UniFi Selfrun cihazlar için bir erişim noktası bağlamında Controller’a ulaşamadığında cihazlar selfrun moduna geçer. Cihazların bu duruma geçmesinden dolayı cihaza ulaşamayan konuklar misafir portalına yönlendirme gerçekleşmeyecektir. Bu durumda UniFi access pointler misafir portalına geçmeden direkt otomatik olarak ağı kullanmalarına izin verecektir.

  1. Misafir erişim portları için, kısıtlı alt ağlar özelliği ile birlikte yine de etki gösterecektir. (L2 / L3 izolasyonu).
  2. Bu WLAN ile ilişkili kullanıcı grubu(bant genişliği sınırlaması, vb.)
  3. Ayarlar> Kablosuz Ağlar> Düzenle (veya Oluştur)> Güvenlik bölümünde misafir portalı içerisinde bir şifre belirlenmişse, erişim izni verilmeden önce misafirlerden bu şifreyi girmeleri istenecektir.
  4. Ancak bu şifrenin kullanıcıları için kullanımı için Güvenlik Açık olarak ayarlanmışsa ve konuk ağı Konuk Portalı güvenliğine bağlıysa ( Ayarlar> Konuk Kontrolü> Basit Parola> Konuk Parolası’nda ayarlanır ), kullanıcılar konuk ağına sorunsuz bir şekilde geçiş sağlayabilirler..
  5. Controller cihazlar içerisinde tekrar çevrimiçi olduğunda, Konuk Portalı yeniden yönlendirme özelliği ile cihaz içerisinde otomatik olarak geri yüklenecektir.

SELFRUN Cihaz İçerisinde Nasıl Oluşturulur?

SELFRUN bir Access Point cihazların  izleyebileceği iki olası seçenekleri mevcut. İlk olarak seçenek ise yukarıda bahsettiğimiz gibi konuklara yönelik erişimleri koruyarak ağa erişimleri sağlanır.  Bu selfrun, yapılandırıldığında gerçekleşir . Selfrun contorller içerisinde ayarlandığında ortaya çıkan ikinci seçenek ise,off denetleyicisi  üzerinde erişim sağlandığında tüm konuk kablosuz ağları otomatik olarak davranış dışı bırakacaktır.

ÖNEMLİ: Misafir Portal girişlerinde bu yapılandırmanın etkin olması önemlidir.

Bu yapılandırmalardan birini eklemek için şu adımları izleyin:

1. Config.properties  dosyasını açma veya oluşturma yapılabilmesi. Nasıl yapılacağı hakkında yazımızdan faydalanabilirsiniz..

2. Hangi yapılandırmanın gerekli olduğuna dair konfigürasyonlardan birini ekleyin:

config.selfrun_guest_mode=pass

veya

config.selfrun_guest_mode=off

3. Satırı config.properties dosyasına ekledikten sonra, tüm Access Point’lerde bir provizyon tetiklenmelidir.

Test ve Doğrulama

Yapılandırmanın controller tarafından alınıp alınmadığını kontrol etmek için,  SSH Access Point ‘e ve yürütün:

cat cfg/mgmt

Herhangi bir sorun yaşanmadan ve sırayla çalışıyorsa, çıktı config.properties dosyasına eklediğiniz satırı mgmt yerine koyarak sağlamalıdır

config. Örneğin, şunları göreceksiniz:

mgmt.selfrun_guest_mode=off

Türkiye Ubiquiti Türkiye Distribüratörü için Buraya Tıklayabilirsiniz.

Hakkında editor

Bu habere de bakabilirisiniz

UniFi Access Point Cihazının Kabulü Nasıl Yapılır?

UniFi Access Point Cihaz Benimseme UniFi Access Pointler UniFi Controller içerisinde cihazların kurulumunu gerçekleştirebilirler.  UniFi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir