Yazımız ubiquiti airMAX AirWiew ürünleri içerisinde program yardımıyla en iyi kanalı bulmanızı sağlayan adımları gerçekleştirebilmeniz için ele aldık. AirMAZ airWiew yazımızda yerleşik airOS airView Spectrum Analyzer programını kullanımını sağlayarak kablosuz ağınız için en iyi ayarlamayı gerçekleştirebileceksiniz.

GEREKLİLİKLER:
Oluşturduğumuz yazımız sadece airMAX M cihazları için geçerlidir. Tüm airMAX AC cihazlarımız, en iyi frekansı seçen airMagic özelliğini içerir.

Bir kablosuz ağın performansını optimize etmek için, ağ tasarımcısı mümkün olan en iyi SNR’yi (Sinyal – Gürültü Oranı) aramalıdır. Sinyal seviyesi, iletim gücü, anten kazancı, mesafe ve frekans bandına göre tahmin edilebilir ve planlanabilir. Ancak, lisanssız kablosuz bantlarda (2,4 GHz, 5 GHz, vb.) Ortak bir sorun, gürültünün tahmin edilememesi ve belirli frekanslarda temiz spektrumun garanti edilmemesidir.

Önceden, kablosuz ekipmanın kurulum yerinde bir saha araştırması veya spektrum analizi yapmak için kullanıma hazır bir spektrum analizörü gerekliydi. Artık tüm Ubiquiti Networks  airMAX  M ürünlerine entegre olan airView , güçlü spektrum analizörü işlevselliği sağlayarak saha anketleri yapmak için ek ekipman kiralama veya satın alma ihtiyacını ortadan kaldırdı.

Gereksinimler

  • AirOS v5.2 veya üstü ile çalışan Ubiquiti M serisi cihaz. (Cihazınızın güncel sürümde olduğundan emin olmalısınız).
  • Java VM sürüm 6 veya üzeri yüklü.Sizler için önerimiz ise java7 sürümüdür. Uygulamaya erişim sağlayabilmeniz için yapılandırılmış PC veya Dizüstü bilgisayara ihtiyacınız olacaktır.

En İyi Kanalı Bulmak için airView Nasıl Kullanılır?

1. airView yardımcı programına erişmek için söz konusu cihazda oturum açın. Bunu, cihazın IP adresini tarayıcı çubuğuna girerek yapın. Varsayılan olarak IP adresi 192.168.1.20’dir.

2. Araçlar açılır menüsünü tıklayın ve airView öğesini seçin.

3. airView başlatıldığında, program çalıştığı sürece tüm kablosuz bağlantıların sonlandırılacağını belirten bir uyarı içeren bir açılır pencere görünecektir  . Kabul etmek için airView’i başlat  düğmesine basın . Bu pencereyi görmezseniz, tarayıcıda açılır pencerelerin etkinleştirildiğinden emin olun ve tekrar deneyin.

NOT:AirView’ın çalıştığı sürece tüm istemcilerin bağlantısı kesileceğinden, ilişkili istasyonların bulunduğu erişim noktalarında airView çalıştırılması önerilmez. AirView kapatıldıktan sonra önceki kablosuz moda geçmek 30 saniye kadar sürer. Program, cihazın kablosuz bağlantılarını sonlandıracağından, airView yazılımı kablosuz olarak erişilen bir istasyonda (veya istasyon WDS’de) çalıştırılamaz.

4. airview.jnlpDosyayı açın ve çalıştırın.

5. airView içinde, aşağıdaki airView Grafikleri bölümünde daha ayrıntılı olarak açıklanan üç tablo göreceksiniz .

6. airView’in radyo spektrumundan yeterli bilgi toplamasına izin verin (analiz edilecek ışın, cihazın sahip olduğu anten türüne bağlıdır. Örneğin, Çok yönlü antenli bir Bullet M2HP kullanıyorsanız, airView toplayacak ve Diğer yandan, NanoBridge M5 veya NanoStation M2 kullanıyorsanız, airView yalnızca antenin “duyabileceği” bölgeden (antenin ışın genişliği) veri toplayacaktır. En azından bekleyin. Analize devam etmeden önce veri toplama için 5 dakika.

7. Sağlanan grafikleri analiz edin. Hangi grafiklerin analiz edileceği senaryodan senaryoya değişecek ve ayrıca her kullanıcının kişisel tercihine bağlı olacaktır. Genel olarak, temel analiz için daha yaygın olarak kullanılan grafikler Şelale ve Dalga Biçimi çizelgeleridir. Şelale grafiğindeki anahtar parametre, frekans spektrumundaki güçtür (dBm); Dalga formu grafiğinde anahtar, Güç Seviyesi ile vuruş sayısı arasındaki ilişkidir.

Daha iyi anlamak için, 4,9 GHz ila 6,4 GHz bantlarındaki AirMAx airView ekran görüntüsüne bakın: 

İlk çizelgede (Şelale) görebileceğiniz gibi, 5400MHz ve 5500MHz arasında, yaklaşık -84 ile -70dBm arasında bir sinyal gücüyle daha kalabalık görünen bir bölge var. Gerçekte, bu grup çok kalabalık değil; Bu tablodaki bilgiler basitçe bu frekanslardan herhangi birini kullanabileceğiniz anlamına gelir (yerel otoriteniz tarafından belirlenen kısıtlamalara uyarak).

DİKKAT: Lisanssız kullanım için genellikle 5180MHz ve 5320MHz, 5745MHz ve 5825MHz arasındaki frekanslara izin verilir. Ancak, ülkenize ilişkin yasal bilgileri kontrol etmelisiniz.

Şimdi bu frekansa bir göz atalım: 2405MHz ila 2475MHz.

Yukarıdaki ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi, 2425MHz ile 2450MHz arasındaki frekans aralığı -23dBm’ye kadar ulaşan en yüksek enerjiye (gürültü) sahiptir. Bu alanda bir 2.4GHz WLAN planlarken, 6. kanalı kullanmaktan kaçınmalısınız.

20MHz kanal genişliği olması durumunda, 1 veya 11 numaralı kanalları kullanmalısınız. Yalnızca küçük, daha az gürültülü bir alana sahip kalabalık bir spektrumunuz varsa, örneğin 2455MHz ila 2470MHz, parazitleri önlemek için ağınız için 10MHz’lik bir kanal genişliği seçebilirsiniz.

Küçük Bir İpucu: Standart Wi-Fi cihazları, kanal kayması olmadan yalnızca 20MHz kanal genişliğinde çalışır.

4.9GHz ve 6.4GHz arasındaki frekanslarla önceki ekran görüntüsüne tekrar göz atalım; Dalga formu görünümünde, 5GHz’e yakın ve 5400MHz ile 5500MHz arasında daha yüksek enerji seviyelerine sahip iki önemli bölge görebilirsiniz. 5400-5500MHz’de daha az sayıda isabet olmasına rağmen, bu vuruşlar çok güçlüdür. Bu bandı kullanmak istiyorsanız, daha düşük enerji seviyelerine sahip bir frekans (yasal olarak izin verilir) seçmeye çalışın. Neredeyse aynı güç seviyesine sahip frekanslara sahipseniz, daha az sayıda isabetli olanları tercih edin.

8. Son olarak, hangi frekansı ve kanal genişliğini kullanacağınıza karar verdikten sonra, airView’i kapatın, cihaz standart Kablosuz Moda geri dönerken birkaç saniye bekleyin. Ardından Kablosuz sekmesine gidin. Kullanılacak kanal genişliğini belirtin. Kanal değiştirmeyi yalnızca gerektiğinde etkinleştirin ve kullanılacak frekansı seçin. Hazır olduğunuzda Değiştir düğmesine basın. Birkaç saniye sonra sayfanın üstünde bir uyarı görünecektir. Son olarak değişiklikleri uygulamak için Uygula düğmesine basın.
NOT: AP’nin ve tüm İstasyonların aynı Kanal genişliğini ve Kanal Kaydırma parametrelerini kullandığından emin olun. Aksi takdirde AP ile İstasyonlar arasında bağlantı ksağlayamazsınız.

airView Grafikleri

Şelale Görünümü

Bu, airView çalışırken her frekans için zaman içinde toplanan toplam enerjiyi gösteren zamana dayalı bir grafiktir. Enerjinin rengi, genliğini belirtir: daha soğuk renkler, o frekans bölmesinde daha düşük enerji seviyelerini (mavi en düşük seviyeleri temsil eder) gösterirken, daha sıcak renkler (sarı, turuncu veya kırmızı gibi) bu frekans bölmesinde daha yüksek enerji seviyeleri anlamına gelir.

Şelale Görünümü açıklaması (sağ üst köşe), çeşitli renkleri güç seviyeleriyle (dBm) ilişkilendiren sayısal bir kılavuz sağlar. Bu göstergenin alt ucu (sol) her zaman hesaplanan gürültü tabanına ayarlanır ve üst uç (sağ), oturumun başlangıcından bu yana algılanan en yüksek güç seviyesine ayarlanır.

Kanal Kullanım Görünümü

Bu grafikte, her 2,4 GHz (veya M5 serisi cihazlar için 5 GHz) Wi-Fi kanalı, o belirli kanalın göreceli “kalabalıklığını” gösteren bir yüzdeyi gösteren bir çubukla temsil edilir. Bu yüzde, airView oturumunun başlangıcından bu yana o kanaldaki RF enerjisinin hem popülerliğini hem de gücünü analiz ederek hesaplanır.

Dalga Formu Görünümü

Şelale görünümü gibi, bu da airView çalışırken zaman içinde her frekans için toplanan toplam enerjiyi gösteren zamana dayalı bir grafiktir. Enerjinin rengi genliğini belirtir: daha soğuk renkler, o frekans bölmesinde daha düşük enerji seviyelerini (mavi en düşük seviyeleri temsil eder) gösterirken, daha sıcak renkler (sarı, turuncu veya kırmızı gibi) bu frekans bölmesinde daha yüksek enerji seviyeleri anlamına gelir.

Zaman içindeki spektral görünüm, esasen belirli bir ortamın kararlı durum RF enerji imzasını gösterecektir.

Gerçek Zamanlı Görünüm

Bu grafik, enerjinin (dBm cinsinden) frekansın bir fonksiyonu olarak gerçek zamanlı olarak gösterildiği geleneksel bir Spektrum Analizörünü gösterir. Bu görüşte üç iz var:

  1. Maks Bekletme: airView oturumunun başlangıcından bu yana frekans boyunca maksimum güç seviyelerini günceller ve tutar.
  2. Ortalama: frekansta çalışan ortalama enerjiyi gösterir.
  3. Gerçek zamanlı: airView cihazı tarafından frekansın bir işlevi olarak görülen gerçek zamanlı enerjiyi gösterir.

Ubiquiti Türkiye Distribüratörü için Buraya Tıklayınız.