Ana Sayfa / Genel / Ubiquiti – Unifi Uplink Nasıl Yapılandırılır?

Ubiquiti – Unifi Uplink Nasıl Yapılandırılır?

Uiquiti Uplink özelliği, Access Point cihazların birbiri ile iletişim kurabilmeleri uplink özelliği sayesinde sağlanmaktadır. Unifi  Ac LR ürününün Ubiquiti Uplink özelliğini kullanarak unifi cihazlarla kablosuz olarak bağlantı kurmak vasıtasıyla veri aktarımına ve network sistemi içerisinde yeni bir access point olarak çalışmasını gerçekleştirebilirsiniz.

Aşağıdaki resimde Unifi Uplink Örneğini temsili olarak görebilirsiniz. 

Kablosuz bağlantı yukarı – dinamik olmak yerine güvenilir bir tasarım gerçekleştirmiştir. İzole durum değişikliği, keşif ve bağlantı kurulumu için sabırlı olun.

Kablosuz Bağlantıyı Etkinleştirmek İçin

  1. Kabul  her  birinci (Ethernet kablosu kullanılarak) tel üzerinden AP’ler. Başka bir deyişle, hem yukarı hem de ada AP’leri kabul edin.
  2. Adayı AP’yi istediğiniz yere yerleştirin ve gücünü bağlayın. Bu  , ada AP’ye POE bağlantı noktasını bağlamak , ancak güç adaptörü LAN bağlantı noktasını boş bırakmak  anlamına gelir  .
  3. Ada AP’si kontrol ünitesinde kaldıktan sonra, ” Heartbeat Missed ” ve ardından ” Disconnected ” veya ” Isolated ” durumuna gelene kadar bekleyin (yaklaşık 6 dakika sürer  ). Şu  anda yapılandırılmış herhangi bir WLAN’a hizmet vermiyor .
  4. Etkinleştirilmiş kablosuz uplink olduğundan emin olun Unifi uplink Bağlantı Monitör Hizmetler bölümü altındaki seçeneği  de  Ayarlar> Site.
  5. AP özellikleri panelini açmak için Cihazlar  sekmesi altındaki AP’yi tıklayın . Ayrıca  Configuration> Wireless Uplink altında istediğiniz unifi uplink AP’yi seçin (uplink AP gösterilmezse ” Find more ” seçeneğine tıklayın ).
  6. Unifi Controller, seçilen yukarı bağlantı AP’si ve ada AP arasında kablosuz bağlantı kurar. Adanın AP şimdi kablosuz bağlı ve hizmet vermektedir.

Mevcut Kablosuz Uplink Bağlantılarını Yapılandırma veya Değiştirme

Ubiquiti Uplink kullanıcılar bazen cihazların yönetim yapısını değiştirmek isteyebilirler, örnek vermek istersem bir AP’yi farklı ve yukarı konumlandırmak suretiyle bağlantı kullanmak için değiştirmek veya Kablosuz Yukarı Bağlantı cihazlarının iletişim kurma şeklini değiştirmek isteyebilirler. Bunların hepsi UniFi Controller vasıtasıyla kolayca gerçekleştirilebilir.

Bunu yapabilmeniz için:

1. UniFi Ağ Denetleyicinizi açın ve Aygıtlar bölümüne gidin.

2. Yapılandırmak istediğiniz cihaza tıklayın.

3. Aygıt Bölmesindeki Yapılandırma Sekmesine tıklayın.

4. “Kablosuz Bağlantılar” ı seçin

5. Yukarı bağlantı olarak işlev görmesi istenen AP’yi seçin ve bağlantı simgesine tıklayın.

6. Yukarıda iletmiş olduğumuz bağlantıların değiştirilmesi ve yapılandırılması manuel olarak da gerçekleştirebilirsiniz. Birincil bir kablosuz yukarı bağlantı bağlantısına sahip olmaya izin verir, ancak yukarı bağlantı önceliğinin azalması veya yetersiz olması durumunda, ikinci öncelikli yukarı bağlantı otomatik olarak kullanılmaya başlanılır.

Öncelik 1 ve Öncelik 2’yi görüntülemek veya ayarlayabilmek için  “Yukarı bağlantı önceliklerini manuel olarak yapılandır” seçeneğini bulup devreye girmesini sağlamanız gerekmektedir.

Mevcut Yukarı Bağlantıyı Kaldırabilmeniz İçin:

1. Kablolu baz istasyonu görevi gören UAP için cihaz yapılandırma bölmesini açın, Ayrıntılar> Aşağı Bağlantılar’a gidin ve istenmeyen yukarı bağlantı bağlantısının yanındaki çöp kutusu simgesini tıklayın.

2. Cihaz daha sonra yeniden sağlanacak ve seçilen AP’yi artık bir yukarı bağlantı tabanı olarak kullanamayacaktır.

Bu işlemler sonrasında Ubiquiti Ap cihazlarınız Uplink özelliği ile iletişim içerisinde sağlayabilir ya da kurulmuş bağlantıları devre dışı bırakabilirsiniz.

Ubiquti Türkiye Distribüratörü ve Ubiquit Access Point Cihazları için Buraya Tıklayabilirsiniz.

Hakkında editor

Bu habere de bakabilirisiniz

UniFi Access Point Cihazının Kabulü Nasıl Yapılır?

UniFi Access Point Cihaz Benimseme UniFi Access Pointler UniFi Controller içerisinde cihazların kurulumunu gerçekleştirebilirler.  UniFi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir