Ana Sayfa / Genel / UniFi – STUN İletişim Hatalarında Sorun Giderme

UniFi – STUN İletişim Hatalarında Sorun Giderme

UniFi STUN Nedir

UniFi – STUN İletişim Hatalarında Sorun Giderme

Bağlı cihazın yanında gösterildiği gibi bir uyarı işareti görünebilir:

stun_error_warning.PNG

Cihaza tıklarsanız ve cihaz özellikleri bölmesinin üstündeki hatayı genişletirseniz, bir “STUN İletişim Başarısız” hatası görürsünüz.

Bu hata, Ağ uygulamasının bu belirli cihaza STUN protokolü aracılığıyla düzgün bir şekilde bağlanamadığını gösterir; bu, UniFi Ağı’ndaki cihaz Hata Ayıklama Terminali gibi bazı özelliklerin düzgün çalışmasını önleyebilir. Bu belge, bu hataların ne anlama geldiğini ve bunların nasıl giderilip giderileceğini açıklayacaktır.

STUN Nedir?

STUN, NAT için Oturum Geçişi Yardımcı Programları anlamına gelir ve ağ adresi çevirisinden (NAT) geçerken iletişimi daha iyi yönetmek için ağ oluşturmada kullanılan bir dizi protokol içerir. Basit bir ifadeyle, STUN, cihazların bir yönlendiricinin arkasında bulunduklarında diğer cihazlarla güvenli bir şekilde iletişim kurmaları için bir yol sağlar. Ağınızdaki cihazların dahili olarak iletişim kurmak için kullanılan ancak ağınızın dışındaki sunucular/istemciler tarafından bilinmeyen ayrı IP adresleri olduğundan bu gereklidir. STUN, belirli bir uygulama tarafından kullanıldığında, genel bir STUN sunucusuyla bir bağlantı başlatacak ve STUN sunucusu tarafından yönlendirici aracılığıyla cihazla iletişim kurmak için hangi adresin kullanılacağını öğrenmek isteyecektir.

UniFi cihazları, UniFi Network uygulamasıyla düzgün bir şekilde iletişim kurmak için STUN kullanır. Bu durumda, uygulama STUN sunucusu gibi davranır. STUN iletişiminin düzgün çalışması için, UniFi cihazının, bilgilendirme URL’si aracılığıyla UniFi Network uygulamasına çözümleyebilmesi ve 3478 numaralı bağlantı noktası üzerinden adresle iletişim kurabilmesi gerekir.

UniFi, çeşitli işlevler için STUN bağlantısı gerektirir; örneğin, uygulama kullanıcı arabirimi aracılığıyla cihazları bulmak ve ayrıca cihazdan uygulamaya iletişim ve iletişim bilgilerini başlatmak.

Bu hata neden aniden ortaya çıktı?

Bazı UniFi yöneticileri, UniFi Network 5.6.x+ sürümlerine yükselttikten sonra bu hatanın aniden ortaya çıktığını fark etmiş olabilir. Bu, bu sürümlerde STUN ile ilgili bir sorunu yansıtmaz, daha çok önceden var olan bir soruna dikkat çeker. Hata mesajının kendisi bu yazılım sürümünde uygulama kullanıcı arayüzüne eklendiğinden yalnızca şimdi görülebilir.

Bu Hata Nasıl Çözülür?

Bu sorun, cihazın ilk benimsenmesinden hemen sonra karşılaşılırsa, uygulama sayfasını yenilemeyi/STUN’un doğru şekilde bağlanması için bunu birkaç dakika vermeyi deneyin.

Bunun daha uzun süre devam ettiği durumlarda, bu hata mesajı çoğunlukla cihazdan UniFi Network uygulamasına STUN ile bir bağlantı sorunundan kaynaklanır. Bunu çözmek için, UniFi Network uygulamasını barındıran makinenin güvenlik duvarında 3478 numaralı UDP bağlantı noktasını açtığınızdan ve yönlendiricinizin STUN trafiğini UniFi cihazlarından UniFi Network uygulamasına düzgün şekilde aktardığından emin olun.

Aynı yönlendiricinin arkasında yer almayan cihazları yönetmek için UniFi Network kullanıyorsanız, 8080 numaralı bağlantı noktasını kullanarak uygulamaya iletilecek bilgi paketleri için oluşturduğunuza benzer bir bağlantı noktası kurmanız gerekir.

UniFi’de STUN Bağlantı Noktası Yönlendirme Kuralı Nasıl Eklenir

NOT:Aşağıdaki yönergeler, etkili olması için bir UniFi Güvenlik Ağ Geçidinin varlığını gerektirir. Başka bir yönlendiriciniz varsa, yönlendiricinin yapılandırma yöntemini kullanarak benzer bir yöntemi izleyin.

1. Bunu bir USG ile yapmak için, Ayarlar > Yönlendirme ve Güvenlik Duvarı > Bağlantı Noktası Yönlendirme’ye gidin ve yeni bir kural oluşturmak için “Yeni Bağlantı Noktası Yönlendirme Kuralı Oluştur” seçeneğini tıklayın.

stun_port-forward1.PNG

2. Forward IP alanında UniFi Network uygulamasını barındıran makinenin/cihazın IP adresini ve her iki port alanında da 3478 UDP portlarını kullanarak aşağıdaki örneğe benzer şekilde bu alanları doldurun:

Ad: yeni kurala daha sonra tanıyabilmesi için bir ad verin.Etkin: Etkin hale getirmek için “bu bağlantı noktası iletme kuralını etkinleştir” kutusunu işaretlediğinizden emin olun.

Herhangi bir yerden

Liman: 3478

Yönlendirme IP: UniFi Network uygulama sunucunuzun IP adresi.

İleri Bağlantı Noktası: 3478

Protokol: UDP

Günlükler: Bu makalede açıklandığı gibi daha sonra alınabilecek etkinliği günlüğe kaydetmek istiyorsanız günlüğe kaydetmeyi etkinleştirin .

stun_port-forward2.PNG

3. Bu değişiklikleri uygulamak için “Kaydet”e tıklayın. Bir süre sonra veya cihazınızı yeniden başlatırsanız, hata mesajı artık görünmeyecektir.

stun_error_cleared.PNG

Doğru UniFi Ağ Uygulaması Bilgilendirme URL’sini Doğrulayın

Uygulama güvenlik duvarının trafiği engellemediğini doğruladıktan sonra, cihazın yanlış bir bilgilendirme URL’si ile yapılandırılmadığını doğrulamanız gerekebilir. Bu ayar, Ağ uygulamasında Sistem Ayarları > Uygulama Yapılandırması altında bulunabilir :

“Override Inform Host” etkinleştirilmişse, Ağ uygulamasının ana bilgisayar adının/IP’sinin, uygulamanızın yerel ağı dışında yönetilen cihazlar tarafından herkese açık olarak erişilebilir olduğundan emin olun, aksi takdirde bu, UniFi cihazlarına yanlış STUN URL’si sağlayacaktır. IP’ye yalnızca yerel olarak cihaz tarafından erişilebilir, “Override Inform Host” seçeneğini kapatın ve “Değişiklikleri Uygula”yı tıklayın.

192.168.1.6’nın bu örnekte yalnızca IP olduğunu unutmayın, sizinki muhtemelen farklı bir ana bilgisayar adı/IP adresi olacaktır.

İlgili Makaleler

UniFi – Kullanılan Bağlantı Noktaları

UniFi – Gelişmiş: Varsayılan Bağlantı Noktalarını Değiştirme

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

Ağ İletişimine Giriş – Dinamik Ana Bilgisayar Yapılandırma Protokolü (DHCP)

Dinamik Ana Bilgisayar Yapılandırma Ağ İletişimine Giriş – Dinamik Ana Bilgisayar Yapılandırma Protokolü (DHCP) DHCP …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir