Ana Sayfa / Genel / UniFi – USP-RPS: Kurulum ve Özellikler

UniFi – USP-RPS: Kurulum ve Özellikler

USP RPS Kurulum ve Özellikler

UniFi – USP-RPS: Kurulum ve Özellikler

Aşağıdaki tablo, desteklenen RPS modellerini ve güç bütçelerini listeler. 

modeli 52V 12V
UDM-Pro 0 50W
USW-Pro-24 0 30W
USW-Pro-24-PoE 400W 30W
USW-Pro-48-PoE 600W 50W

Kurulum

Cihazlara bağlamak için USP-RPS’nin Hızlı Başlangıç ​​Kılavuzunu (QSG) izleyin .

RPS, cihazlara gücü otomatik olarak algılayıp tahsis ettikten sonra, RPS’nin LED’i AÇIK olacak ve UniFi Network uygulamasında bağlantı noktası simgesi yeşile dönecektir. Aygıtın Liquid Crystal Monitor’ün (LCM’ler) bağlantı noktası özelliği ekranı da Bağlı durumunu gösterecektir.

Güç kullanımının özeti, Özellikler Paneli > Ayrıntılar > Güç Kullanımı’nı açmak için Cihazlar > USP-RPS’yi seçin altında görünecektir .

LCM Bağlantı Noktası Özellikleri

LCM-Connected.png

 

 

UniFi Ağı: USP-RPS Özellikler Paneli (Port simgeleri durumu gösterir)

Controller-Connected.png

Yük Devretme Mekanizması

USP-RPS, bağlı cihazlarda dahili bir AC/DC güç kaynağı arızası veya AC devre arızası olması durumunda otomatik olarak sorunsuz bir yük devretmeyi tetikler. Yük devretme mekanizmasının önce gelen, önce hizmet görür olduğunu unutmayın. Yük devretmeyi tespit ederken, USP-RPS, hangi portun güç sağladığını belirten olayı gönderir ve UniFi Network uygulamasının ve LCM’nin port özellik panelinde durum bilgisini gösterir.

LCM-Power-Delivering.png

Güç Mimarileri

Kullanıcılar, farklı güç kesintisi seviyelerini korumak için farklı güç mimarileri seçebilirler.

  • Dahili güç kaynağı arızası
  • AC devre hatası
  • Şebeke gücünün kesilmesi
Durum 1 2 3
Güç Mimarisi Bağlı cihazlarla aynı AC devresini kullanma. Acil durum çıkışına bağlı cihazlardan ve bağlı RPS’den farklı AC devreleri kullanma. UPS ile bağlı RPS.
Korumalı Arıza Dahili güç kaynağı arızası. Durum 1 + AC devre hatası. Durum 1, 2 + şebeke gücü kesintisi.

Önerilen güç mimarileri, durum 2 ve 3 için belirtilenlerdir.

Durum 1: Dahili Güç Kaynağı Arızasına Karşı Korumalı

diagram360042834933-case1.png

 

Durum 2: Durum 1 + AC Devre Arızası

diagram360042834933-case2.png

 

Durum 3: Durum 1 ve 2 + Şebeke Gücünün Kesintisi

diagram360042834933-case3.png

RPS Durumları

USP-RPS, bu durumları UniFi Network uygulamasında ve cihazın LCM’sinde gösterecektir.

RPS Durumu UniFi Ağ Bağlantı Noktası Simgesi / Olay USP-RPS’ler

LCM

Tanım
Bağlantı kesildi Controller-Icon-Disconnected.png  LCM-Disconnected.png USP kablosu bağlı değil veya tam olarak takılmamış.
 Bağlanıyor Controller-Icon-Disconnected.png LCM-Searching.png USP kablosu bağlı, ancak USP-RPS, takılı aygıtla başarılı bir şekilde anlaşamadı. Takılı aygıt açılmayabilir veya şu anda önyükleme yapıyor.
Bağlı (Bekleme) Controller-Icon-Connected.png  LCM-Connected.png USP-RPS, bağlı cihazı yedekliyor. USP-RPS müzakere etti ve güç tahsisi yapıldı.
Güç Sağlamak Controller-Icon-Power-Delivering.png

RPS, {port} bağlantı noktasına güç sağlıyor.

Bağlı cihazda dahili güç kaynağı arızası/AC gücü kaybı yaşanıyor.

LCM-Power-Delivering.png Bağlı anahtar/cihazda  dahili PSU arızası veya AC güç kaybı yaşanıyor ve RPS şu anda ona güç sağlıyor. Elektrik kesintisi dışında bir sorun olup olmadığını belirlemek için lütfen RPS’nin güç sağladığı cihazı kontrol edin. Örneğin, AC güç kablosunun tamamen takılı olduğundan ve gevşemediğinden emin olun.
Yetersiz Güç Bütçesi  (Yetersiz Güç) Controller-Icon-Warning.png
RPS, güç bütçesinin dışında. Mevcut güç, {port} bağlantı noktasında gereken güçten daha az
LCM-Yetersiz-Güç.png RPS bağlantı noktası, bu durumu yalnızca, başka bir bağlantı noktası, güç kesintisi olan aygıta güç sağlarken gösterecektir.

USP-RPS’nin kalan gücü, cihazı bu bağlantı noktasında yedeklemek için yeterli değil. Lütfen diğer cihazların elektrik kesintisini düzeltin. Elektrik kesintisini giderdikten sonra, bu bağlantı noktasına bağlı aygıt  otomatik olarak Bağlı durumuna geri döner. Daha fazlası için Güç Bütçesi Dışına bakın  .

Bağlantı Noktası Gücü Aşırı Yükü uyarı.gif

{port} bağlantı noktası aşırı yükleniyor veya kısa devre yapıyor

LCM-Power-Overload.png Bu bağlantı noktasına bağlı cihazı kontrol edin. Gerekli düzeltmeleri yapın ve kısa devre olmadığını onayladıktan sonra lütfen UniFi Network uygulamasının bağlantı noktası özellikleri panelindeki “sıfırla” simgesine tıklayın. Daha fazla bilgi için aşağıdaki Aşırı Güç Yükü  bölümüne bakın .
PSU Güç Aşırı Yükü uyarı.gif

PSU {12V|54V} aşırı yüklenmesi nedeniyle {port} bağlantı noktasının  gücü reddedildi

LCM-Power-Overload.png
Tek bağlantı noktası aşırı yük olduğunda
Bağlı cihazlarda şebeke gücü kesintisini kontrol edin. USP-RPS’nin güç kaynağında herhangi bir elektrik kesintisi yoksa, USP-RPS, bağlı cihazları öncelikler ve kaydedilen topoloji ile otomatik olarak kurtarmaya çalışacaktır. Daha fazlası için  Güç Aşırı Yükü  bölümüne bakın.

NOT:  v5.8.0+’dan önceki donanım yazılımı sürümünü kullanıyorsanız, UniFi Network uygulamasında bağlantı noktasının özellikler panelinde aşırı yüklenmiş bağlantı noktasını kurtarmak için lütfen “Sıfırla” simgesine tıklayın.

Engelli Controller-Icon-Disabled.png LCM-Disabled.png Devre dışı bırakılan bağlantı noktaları, bağlı cihaza güç sağlamaz.

Güç Aşırı Yükü

Tek Bağlantı Noktalı Güç Aşırı Yükü

Kısa devreyi önlemek için USP-RPS, gücü sürekli olarak izler. Güç sınırı eşiği aşılırsa, USP-RPS, cihazı ve bağlantı noktasının devresini korumak için bağlantı noktasındaki gücü kesecektir.

PSU Güç Aşırı Yükü

USP-RPS’nin birincil amacı, dahili güç kaynağı arızası yaşayan cihazı kurtarmaktır. Güç ilkesinin esnekliği için, toplam yedek güç, USP-RPS‘nin PSU kapasitesinden daha büyük olabilir. Tüm cihazlar için güç kesintisi olması durumunda, güç darbesi RPS PSU kapasitesinin üzerinde olabilir.

Uygun güç mimarisine sahip USP-RPS, RPS gücünü açık tutarsa ​​( yukarıdaki Güç Mimarisi matrisinde durum 2 ve 3’e bakın), USP-RPS, önceliklere ve kaydedilen topolojiye bağlı olarak cihazları birer birer otomatik olarak kurtaracaktır. Kritik bir öncelik düzeyine sahip birinci öncelikli cihaz için USP-RPS, güç politikasını optimize edecek ve cihazı (örneğin UDM-Pro) sıfır kesinti süresi ile tutmak için en iyi çabayı sağlayacaktır.

Öncelikler

Firmware v5’ten sonra. 8.0 +, USP-RPS, yedeklenen cihazlara öncelik verilmesini destekler. Öncelik, cihazın modeline ve port numarasına göre otomatik olarak belirlenir. USP-RPS, birinci öncelikli cihazı çalışır durumda tutmak için güç kullanır.

Öncelik Sınıflandırması

1. Model Önceliği

Öncelik seviyesi modeli
1 (Kritik) UDM-Pro, Ağ Geçidi serisi
2 (Yüksek) UNVR
3 (Normal) USW Pro Serisi

2. Liman Önceliği

Bağlantı noktası önceliği, bağlanan cihazlar aynı model önceliğine sahipse kullanılır. USP-RPS, bir (1) numaralı en yüksek öncelik olacak ve ardışık her bir bağlantı noktası numarasıyla azalan öncelik olacak şekilde, bağlantı noktası numarasına göre öncelik verecektir.

USP Fiş Kurtarma Modu

UniFi Akıllı Güç Fişindeki ( USP-Plug-US ) kurtarma modu, son çare olarak uygulama bellenimini kurtarmak için kullanılır.

1. USP-Plug’ı fişten çekerek kapatın, ardından başlatma sırasında güç düğmesini 10 saniye basılı tutarken tekrar elektrik prizine takın.

2. Fiş kurtarma moduna girdiğinde, LED modeli iki kısa yanıp sönme ve ardından bir uzun yanıp sönme olacaktır.

3. Bilgisayarınızla “USP1-RECOVERY” adlı kablosuz ağı bulun ve ona bağlanın.

4. Bir tarayıcı açın ve tarayıcı çubuğuna yazarak 192.168.4.1’e gidin ve kurtarma modu kullanıcı arayüzüne erişin.

5. İndirilenler sayfasından indirilebilen en son üretici yazılımını yükleyin .

6. Aygıt yazılımı yükseltmesinin bitmesini bekleyin ve varsayılan durumuna gitmek için takın.

UniFi Akıllı Güç Fişi

SSS

USP kablosu kurulur ancak RPS Bağlantısı Kesilmiş durumda kalır. Ne yapabilirim?
USP kablosunun RPS bağlantı noktasına tam olarak takıldığını doğrulayın. QSG bölümüne bakın : Donanım Kurulumu. Hâlâ beta aşamasındayken, bu QSG’ye erişmek için bilgileri burada bulabilirsiniz .
Cihaz üretici yazılımının ve UniFi Network’ün hangi sürümleri RPS’yi destekler?
Cihaz Cihaz Firmware Sürümü UniFi Ağ Uygulaması Sürümü
USP-RPS 4.0.74+ 5.12.11+
UDM-Pro 1.4.0+  NA
UniFi Koruma NVR 1.2.1+ NA
USW Pro Serisi 4.0.60+ NA
UniFi Ağında USP-RPS uyarıları ve anormallikler alırsam ne yapmalıyım?
Lütfen Ağ uygulaması tarafından sağlanan Çözümdeki talimata bakın. Daha fazla ayrıntı için lütfen RPS Durumları tablosuna bakın.

Hakkında editor

Bu habere de bakabilirisiniz

UniFi – UAP Durumu Anlamı Tanımları

UniFi UAP Durumu Anlamı Tanımları UniFi – UAP Durumu Anlamı Tanımları Bu makale, UniFi Cihazları bölümündeki UniFi Network …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir