Ana Sayfa / Forum / Ubnt UniFi Security Gateway İle VPN Kurulumu

Ubnt UniFi Security Gateway İle VPN Kurulumu

UniFi USG VPN Kurulumu

Bu yazımızda sizlere bu dönem sıkça duyduğumuz USG VPN kurulumu nasıl yapılır? gibi sorular almaktayız. Bizde sizlere USG VPN Kurulumu konusundan bahsedeceğiz.

Bir VPN bağlantısı (Sanal Özel Ağ anlamına gelir), kullanıcıya ağa güvenli (şifrelenmiş) ve anonim (yeniden yönlendirilmiş) erişim sağlayarak internet bağlantısını daha güvenli hale getirir. Bir güvenlik duvarının bilgisayarınızdaki verileri koruduğu gibi, bir VPN de verilerinizi çevrimiçi olarak korur.

Bir VPN bağlantısı arka planda çalışır ve bu nedenle bilgisayar veya akıllı telefon kullanımını değiştirmez. Tüm internet trafiğiniz şifrelenir, böylece diğer taraflar (bilgisayar korsanları, hükümetler, internet sağlayıcıları, web siteleri ve işvereniniz gibi) artık internette ne yaptığınızı göremez. Ayrıca, İnternet trafiği, konumunuzu gizleyen VPN sunucusu üzerinden yönlendirilir. Bir VPN bağlantısı çeşitli nedenlerle kullanılabilir. Örneğin, genel WiFi ağlarında VPN kullanılması önemle tavsiye edilir. Bir VPN ayrıca anonim olarak indirmenize izin verir.

Bazı VPN sağlayıcıları, aynı anda kaç tane cihaz kullanabileceğiniz konusunda bir sınır belirlemiştir. Bundan kaçınmak istiyorsanız veya tüm cihazları evde rahat bir şekilde bırakmak istiyorsanız  VPN ile bağlanın, USG yönlendiricinize bir VPN yüklemeyi seçebilirsiniz. Artık her aygıta VPN’yi ayrı ayrı yüklemenize gerek yoktur. Yönlendiricinizi kullanan her cihaz güvence altına alınacaktır. Bu kılavuzda, örnek olarak PureVPN’i ele alıyoruz.

Adım 1: Denetleyicide Ayarlar – Ağlar’a gidin ve yeni bir ağ eklemeyi seçin.

 

Noktadan Noktaya Tünel Protokolü (PPTP): PPTP çok yaygın kullanılan bir VPN protokolüdür ve çok çeşitli işletim sistemlerine kurulabilir. Tıpkı L2TP gibi, PPTP’nin kendisi verileri şifrelemez, ancak veri paketini tünel haline getirir ve kapsül içine alır. Şifreleme için ikinci bir protokol (örn. TCP veya GRE) kullanılır. PPTP daha yeni yöntemlerle tutulmaktadır; protokol güçlü kalır, ancak artık en güvenli değildir. Umarım Ubiquiti bunu yakında değiştirecektir.

2. Adım:

  • Ad : Bağlantınız için bir ad seçin
  • Amaç : VPN istemcisi
  • Etkin : Kontrol et
  • Varsayılan rota : Kontrol edin
  • DNS : Kontrol et
  • Sunucu : Aşağıdaki listeden sunucunuzu seçin
  • Kullanıcı adı: VPN kullanıcı adınız
  • Şifre : VPN şifreniz
  • MCCP ; kene
  • Sunucu listesi: PureVPN

Adım 3: Ağa genel bakışınızda yeni bağlantıyı göreceksiniz, USG‘niz sağlanacak ve bundan sonra bağlanacaksınız.
Bağlantınızı IP Konumu üzerinden kontrol edebilirsiniz.

 

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

UniFi Access Point Cihazının Kabulü Nasıl Yapılır?

UniFi Access Point Cihaz Benimseme UniFi Access Pointler UniFi Controller içerisinde cihazların kurulumunu gerçekleştirebilirler.  UniFi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir