Ana Sayfa / Ubnt Networks / Daha Geniş Kapsama Alanı İçin Mesh Teknolojisi

Daha Geniş Kapsama Alanı İçin Mesh Teknolojisi

 

Mesh Teknolojisi

Mesh Teknolojisi , Wi-Fi kablosuz ağlar hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Cep telefonları, tablet bilgisayarlar, oyun konsolları derken televizyonların da İnternet erişimini kullanabilir hale gelmesi ve bu cihazların birbirleri ile veri alışverişi yapabilmesi, kablosuz ağ performansı üstündeki baskıyı ve beklentiyi artırıyor.

Özellikle mobil cihazların kullanımı yaygınlaştıkça mekanın her yerinde; üst katta, balkonda, bahçede bile hızlı internet talebi, daha geniş kapsama alanı ihtiyacını tetikliyor.
Artan bağlantı talebine karşılık kullanıcılar beton duvarlar, ev içindeki diğer telsiz özellikli cihazlar, mikrodalga fırın gibi elektrikli ev aletlerinin yanı sıra çok yakındaki komşu evlerdeki cihazların da parazitleriyle sinyal kalitesi sorunu yaşıyorlar.

Unifi Mesh Serisi 

Ubnt Unifi Mesh Teknolojisi , Kablosuz ağ sinyalleri, beton, taş ve tuğla içeren duvarlara geldikçe güçlerini kaybediyor. Bir bina içinde kablosuz sinyaller bir noktadan diğerine duvarlar içinden geçerek değil, yansıyarak ve dağılarak ilerler. Bu esnada diğer cihazların parazitlerinden de etkilenerek etkin menzillerinin azaldığı görüntüsü oluşur. Sinyal zayıfladıkça, ağ üstünde birbirleriyle iletişimde olan cihazların adaptasyon algoritmaları kablosuz iletim hızını düşürür. Kabul edilebilir bir kablosuz ağ bağlantı performansı, cihazlar arasında mesafe varken de elde edilebilir, ama birçok Wi-Fi uygulaması ve telefon, tablet, dizüstü bilgisayar gibi istemci cihazlar, ideal iletim hızını seçmekte çok da başarılı değildir. mesh Sinyal gönderimi ile ilgili geri besleme ve yönlendirme yapamayan istemci cihazlar da, ağın optimum performansına ulaşmasını zorlaştırır, sonuçta kullanıcı tarafından algılanan fiili performans önemli oranda düşer.

Peki, mesh kablosuz ağın performansını iyileştirmek ve evimizin istediğimiz her yerinden etkin şekilde ağa bağlanabilmek mümkün mü? Bu konuda yüksek kazanımlı antenler ve çift anten kullanımı bir çözüm olarak görülüyor. Her ne kadar antenler sinyal gücünü artırarak performans üzerinde olumlu etkiler sağlasa da kapsama alanı konusunda yetersiz kalabiliyor. 2×2 802.11n standardını destekleyen cihazlar da iki ayrı anten üzerinden iki ayrı akım şeklinde sinyal gönderip alma prensibi ile çalıştıklarından yakın mesafelerde eski teknolojilere kıyasla daha hızlı bir ağ performansı sunabilir. 802.11n, kapsama alanı açısından da eski 802.11g standardına göre önemli oranda daha iyidir. Ancak yine de birden çok duvar boyunca ya da üst veya alt katlar arasında üstün performansta kapsama alanı sağlanamayabiliyor.

 

İlgili Yazılarımız İçin Tıklayın

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

Ubnt Discovery Tool İndir

Ubiquiti Discovery Tool İndir Bu makalede, Ubnt Discovery Tool’un nasıl kullanılacağı açıklanmaktadır. Ubiquiti Discovery Tool İndir, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir